Namaszczenie chorych – sakrament udzielany wiernym w wypadku choroby jako sakrament uzdrowienia; daje siłę i ulgę w cierpieniu. Mogą go również przyjmować osoby w podeszłym wieku wielorazowo. Nie jest zarezerwowany dla umierających!

Dlatego należy odpowiednio wcześniej wezwać kapłana. Jeśli ma być udzielona Komunia Święta, prosimy o przygotowanie miejsca (stół, biały obrus, świece…) Zachęcamy domowników, obecnych w czasie wizyty kapłana, do czynnego uczestnictwa w liturgii sakramentu, by wspierać chorego swoją modlitwą. (Wychodzimy z pokoju chorego tylko na czas spowiedzi!) W wypadku dłuższej choroby czy też z racji podeszłego wieku, można poprosić o regularne udzielanie Eucharystii.

Termin:

W naszej parafii kapłan odwiedza chorych i starszych w pierwszą sobotę miesiąca, 11 lutego po Mszy Świętej o 8:00 i 18:00 oraz na indywidualną prośbę.

Przygotowanie do sakramentu namaszczenia

Stół w pobliżu łóżka chorego nakrywamy białym obrusem. Umieszczamy na nim krzyż, a obok świecę chrzcielną chorego lub inną. Na małym talerzyku przygotowujemy plasterek cytryny lub trochę soli oraz kilka kulek z waty do oczyszczenia palców po namaszczeniu. Ustawiamy również w małym naczyniu wodę święconą i kropidło.

MODLITWA ZA CHOREGO W RODZINIE

Boże, proszę Cię za naszego chorego…

Spójrz na cierpienia jego ciała i duszy, i okaż mu miłosierdzie. Spraw by doznał potęgi Twojej dobroci i w zdrowiu, i radości mógł wrócić do normalnego życia. Póki jednak choruje, wzmocnij w nim głęboką ufność wobec Twych ojcowskich zamierzeń i pomóż mu poddać się Twojej woli.

Nam, jego bliskim, pomóż otoczyć go serdeczną opieką i zrozumieniem. Panie Jezu, który za życia tak chętnie spełniałeś prośby o uzdrowienie, i my polecamy Ci naszego chorego. Maryjo, uzdrowienie chorych, weź go w matczyną swą opiekę.

Amen